D-CAT

Yapı Merkezi

Proje Yönetimi ve takibi “Proje Bilgi Merkezi” Uygulaması ile çok daha verimli…   

Yapı Merkezi; kurduğu şirketlerle özellikle ulaşım sistemleri; kent içi raylı sistemler; tüneller, köprüler, viyadükler; endüstriyel ve genel hizmet yapıları; konutlar, su toplama ve temin sistemleri; restorasyon, güçlendirme ve onarım işleri ile ilgili yurtiçinde ve yurtdışında sayısız projeyi başarı ile hayata geçirmiştir.   

Yapı Merkezi Raylı sistemler konusunda bir “dünya markası”dır. Uluslararası Toplu Taşın Birliği’nin (UITP) “2004 Dünya Raylı Sistem” Ödülü, Yapı Merkezi’nin Estram (Eskişehir Raylı Sistemi) Projesine, UITP 2010 yılı “En İyi LRTS Projesi” Ödülü ve İngiliz Hafif Raylı Sistem Birliği’nin “2010 Yılının Raylı Sistemi” Ödülü Kayseray (Kayseri Raylı Sistemi) Projesine verilmiştir. Yapı Merkezi tarafından anahtar teslim olarak gerçekleştirilen ve 2011 yılında işletmeye açılan Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi de raylı sistem deneyiminin en önemli halkalarından biridir.  


 Yapı Merkezi yarım yüzyıllık tecrübesinin verdiği özgüvenle Afrika Pazarında yatırım yapmaya yönelmiştir. Özellikle son 10 yıl içerisinde Yapı Merkezi, ilk olarak Sudan’da Nil Nehri üzerine El Mek Nimir ve Al Halfaia Köprülerini daha sonra Al Wahat Alışveriş Merkezi’ni başarıyla inşa etmiştir. Raylı sistemlerde global bir marka olmasının verdiği avantajla Cezayir, Fas ve Etiyopya’da yeni projelere imza atmaktadır.  


 Yapı Merkezi tüm faaliyetlerinde Türkiye’nin kalkınmasını, dünya uygarlığının gelişmesini; müşterilerinin, çalışanlarının ve ortaklarının memnuniyetini ve şirket değerlerini en ön planda tutar. Yapı Merkezi ayrıca doğanın gösterdiği çözüm yollarından ilham alarak; bilgi ve teknolojiye, insan kaynaklarına ve yeni yönetim sistemlerine sürekli yatırım yapar.     

Yapı sektöründe önemli bir yere sahip olan Yapı Merkezi, sürdürmekte olduğu proje yönetim sisteminin çıktılarını daha hızlı takip ve değerlendirebilmek için aradığı çözümü D-CAT Technologies iş zekası ekibi ile gerçekleştirdi.  3,5 ay gibi kısa bir sürede, D-CAT Technologies ekibinin Yapı Merkezi Bilgi İşlem ve Proje Yönetim ekibi ile birlikte hazırladığı “Proje Bilgi Merkezi” uygulaması ile Yapı Merkezi’nin dünyanın birçok yerinde inşa ettiği projelerdeki gelişmelere tek kaynaktan ve güncel olarak her yerden ulaşabilme kolaylığı kazandırıldı.  

Hazırlanan dashboardlar ile tüm projelerin KPI değerlerini karşılaştırmak için özet proje sayfası hazırlandı. Aynı dashboard uygulaması ile seçili projenin adam saat ilerleme eğrisi, verim, CPI, SPI, günlük ilerleme, önemli aktiviteler, kilometre taşları, projedeki çalışan insan bilgileri gibi önemli konuların görüntülenmesi sağlandı.  Yönetim kadrosu için tasarlanan mobil rapor uygulaması ile mevcut tüm raporların mobil cihazlarda PDF formatıyla görüntülenebilmesi sağlandı.   

D-CAT Technologies ekibinin tasarladığı uygulamalar ile tüm projelerden gelen bilgiler anlık olarak sisteme aktarılmaya başlandı ve verilerin verimli bir şekilde görselleştirilmesi mümkün oldu. Yönetim kadrosunun herhangi bir proje ile ilgili tüm verileri bireysel mobil cihazlarından istedikleri zaman görüntüleyebilmeleri de sağlanan diğer bir kolaylık oldu.