D-CAT

Özsüt

1938 yılında İzmir Kemeraltı’nda Özsüt Muhallebicisi olarak başlayan Özsüt, şimdi günlük 50 tondan fazla üretim yapabilen bir fabrika olarak faaliyet gösteriyor. Sütlü tatlı, pasta, dondurma, unlu mamuller, çikolata, ekmek, yoğurt gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip olan şirket, ürünlerini yurt çapında 40 ilde 165 noktada tüketicilerle buluşturuyor. Yurt çapındaki zincir mağazalar için yapılan özel ürünler yaklaşık 3 bin mağazaya dağılıyor.

Son 3 yılda 2 kat büyüyen Özsüt, önümüzdeki yıllarda hızlı büyümesini devam ettirmeyi planlıyor. Bu çerçevede kullanılmakta olan rapor ve analizlerin konsolide edilerek standart hale getirilmesi, her an ulaşılabilir olması, karar alma sürecinin hızlandırılması ve verimliliğin arttırılmasını amaçlanıyor.

Özsüt, bu kapsamda SAP iş ortaklarından D-CAT ile SAP’nin iş zekâsı çözümü olan SAP BusinessObjectsBI ve BPCürünlerini içeren SAP projesini hayata geçirdi.

SAP İş Ortağı D-CAT ekibinin ürünlere olan hâkimiyeti ve bu konudaki uzmanlığı Özsüt’ün çözüm arayışındaki tercihinde etkili oldu. Özsüt, SAP uzmanları ile yapılan görüşmeler sonucunda iş zekası projesini 2012 yılında hayata geçirmeye karar verdi. Modül modül planlanan uygulamaya SD modülü ile başlandı. İki ay gibi kısa bir sürede planlama, test ve eğitim aşamaları tamamlandı.

Özsüt Yönetim Sistemleri ve Bütçe Kontrol Müdürü Bülent Üvey, öncelikli hedeflerinin farklı departmanların oluşturduğu raporların sadeleştirilmesi ve rapor hazırlama sürecinin hızlandırılması olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Raporları hazırlayan ekiplerimiz farklı bir analiz istendiğinde zorlanıyorlardı. Ayrıca seyahat eden yöneticilerimizin bu raporlara ulaşımı zaman zaman mümkün olamıyor ve gecikmeler yaşanıyordu. Özellikle de SAP dışı olan bütçe ve hedef gibi bilgilerle SAP’den alınan satış bilgisinin sürekli karşılaştırılması ayrı bir uğraş gerektiriyordu. Proje ile bu problemlerin ortadan kalkarak sürecin hızlandırılması ve her an ulaşılabilir olması hedeflendi. D-CAT’ın bizim bakış açımızı yakalaması ve projeyi bizim gözümüzden değerlendirmesi projenin hem hızlı tamamlanmasını hem de başarısını arttırdı.”

Proje sayesinde rapor hazırlama için harcanan süre raporun analizi için harcanıyor. Hedef ve gerçekleşen raporların anlık olarak ve güncel bir şekilde takip edilebilir hale geldiğini belirten Bülent Üvey SAP’nin Özsüt’ün iş süreçlere katkısını şöyle anlatıyor: “SAP dışı bilgilerin de sistemin içine entegre olması sayesinde değerlendirmeler kolaylaştı. Esnek raporlama yeteneği sayesinde 2-3 gün sürecek bir analizi 1-2 saat içerisinde tamamlayabilir durumdayız. Kazandığımız hız ile tespit ettiğimiz problemlere kısa sürede cevap verebiliyoruz. Yöneticilerimiz raporun gönderilmesini beklemek yerine istedikleri anda internet üzerinden ulaşabiliyor; dashboardlar sayesinde de özet bilgileri ve trendleri takip edebiliyor. Projenin 2013 yılı hedeflerimize %5-%10 arasında katkı yaratacağına inanıyoruz.”

Kısa süre içinde projenin tüm modüllerinin çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. 2013 yılında tamamlanması planlanan BPC projesi ile bütçe ve konsolidasyon çalışmaları da SAP ile entegre hale gelecek. Bülent Üvey, projede kullanılan ürünlerin her ölçekteki firmanın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabileceğine inanıyor ve ekliyor: “Konusunda uzman olan firmalardan destek alındığında bütün projeler beklentilerini aşacaktır. Her türlü ihtiyaca kolaylıkla cevap verebileceğinden emin olduğumuz SAP, firmamız için büyük bir adım oldu. Kurumsal yapımıza sağladığı verimlilik artışı ve performans desteği firmamızın bir nevi kabuk değiştirmesini sağladı.”