D-CAT

Tableau

TABLEAU NEDİR?

Tableau, merkezi Seattle Washington ABD’de bulunan bir Business Intelligence (İş Zekası) yazılımıdır. Tableau, özel şirketlerden kamu kuruluşlarına birçok alanda veri analizi ve veri görselleştirme amaçlı kullanılıyor. Özellikle kod bilgisi gerektirmeyen arayüzü, zengin grafik kütüphanesi, interaktif yapısı ve ücretsiz “Public” sürümü ile öğrenilmesi gereken araçların başında geliyor.

Tableau Ürün Paketi

Tableau yazılımının 5 ana ürünü vardır;

-Tableau Desktop

-Tableau Server,

-Tableau Online,

-Tableau Reader

-Tableau Public

 

Tableau Önemli Özellikleri

  1. Güçlü Görselleştirme Özellikleri

Uygulamanın bilgi görselleştirme kalitesi rakiplerinin sağladığından daha üstündür. Çok sayıda alan eklemelerinde (anlamsız bile olsa) bile akıllı görseller oluşturmaya devam eder.

  1. Kullanım Kolaylığı

Aracın sezgisel grafik yapma şekli ve kolay bir ara yüze sahip olması, geliştirici olmayan kullanıcıların temel uygulamanın pratikliğini sonuna kadar kullanmasına izin verir. Kullanıcılar, verilerin analizini kolaylaştıran ve desen oluşturma için bir BT departmanının yardım ihtiyacını ortadan kaldıran sürükle ve bırak yöntemiyle verileri akılda kalıcı diyagramlar halinde düzenler.

  1. High performance

Tableau’nun yüksek görsel görüntü pratikliğinin yanı sıra, kullanıcılar genel performansını güçlü ve güvenilir olarak değerlendirmektedirler. Araç, büyük bilgiler üzerinde bile hızlı bir şekilde çalışır.

  1. Çoklu Bilgi Kaynağı Bağlantıları

HADOOP, SAP gibi çeşitli bilgi kaynaklarıyla bağlantı kurmayı destekleyerek bilgi analitiği kalitesini artırır ve birleştirilmiş, bilgilendirici bir gösterge panosu oluşturulmasına olanak tanır.

  1. Gelişen Topluluk ve Forum

Tableau kullanıcılarının tecrübe ve becerilerini paylaşmalarına olanak sağlar. Herhangi bir kullanıcının sorununu çözmede ve uzmanlıklarını sergilemelerinde faydalandıkları platformdur.

  1. Mobil Uyumlu

Mobil uygulama, masaüstü ve çevrimiçi sürümlerin sahip olduğu tam pratikliği destekler.

 

Tableau Nasıl Çalışır?

Tableau, çeşitli yerlerde depolanan verileri birbirine bağlar ve çıkarır. Akla gelebilecek herhangi bir platformdan veri çekebilir. Oracle gibi karmaşık bir veritabanına Excel, pdf gibi basit bir veritabanı, Amazon web servisleri gibi buluttaki bir veritabanı, Microsoft Azure SQL veritabanı, Google Cloud SQL ve çeşitli diğer veri kaynakları Tableau tarafından çıkarılabilir.

Tableau başlatıldığında, herhangi bir veritabanına bağlanmanıza izin veren hazır veri bağlayıcıları mevcuttur. Satın almış olduğunuz Tableau sürümüne bağlı olarak, Tableau tarafından desteklenen veri konektörlerinin sayısı değişiklik gösterecektir.

 

Tableau aracındaki veri analizi iki bölüme ayrılabilir;

-Geliştirici Araçları: Gösterge tabloları, grafikler, rapor oluşturma, görselleştirme gibi geliştirme için kullanılan Tableau araçları bu kategoriye girer. Bu kategori altındaki Tableau ürünleri, Tableau Desktop ve Tableau Public’dir.

-Paylaşım Araçları : Adından da anlaşılacağı gibi, bu Tableau ürünlerinin amacı, geliştirici araçları kullanılarak oluşturulan görselleştirmeleri, raporları, gösterge tablolarını paylaşmaktır. Bu kategoriye giren ürünler Tableau Online, Server ve Reader’dır.

Neden Tableau?

-Kullanımı ve öğrenmesi kolaydır

-Toplam satınalma maliyeti düşüktür

-Yatırımınızı korur

-Size hız kazandırır

-Hayatınızı kolaylaştırır

-IT kaynaklarınızı doğru kullanmanızı sağlar

-Mobil destek sağlar

Tableau Mobil

Verilerinizi anında kontrol edebilmenizi, çevrimdışıyken bile bağlantıda kalabilmenizi sağlar.

Tableau, mobil cihazlar için optimize edilmiş pano düzenlerini otomatik olarak oluşturur ayrıca SAML, OpenID Connect, Mutual SSL, VPN veya ters proxy kullanarak, AppConfig ve MAM ile MDM dahil olmak üzere çeşitli kimlik doğrulama yöntemlerini de destekler.

 

 

 

 

 

Örnek Tableau Görselleştirmeleri

Maraton rekorları

Londra’da bisikletinizin çalınmasını nasıl engellersiniz?

Bu görselleştirmeler Tableau ile tasarlandı, karmaşık görünse de biraz pratikle benzer çalışmalar siz de oluşturabilirsiniz.